Vhodné druhy dřeva

Palivové dřevo dělíme na měkké a tvrdé. Mezi měkké dřevo patří např. topol, olše, lípa, smrk, modřín a borovice. Tvrdé dřevo pochází většinou z listnatých stromů, jako je buk, dub, akát, habr, ořech nebo třešeň.

Pro topení v krbech nebo krbových kamnech se nejvíce hodí právě tvrdé dřevo, pokud topíme v kotli, je vhodnější měkké. Každé dřevo má specifický způsob hoření a různou výhřevnost. Níže najdete vlastnosti nejčastěji používaného palivového dřeva.

Topení dřevem

Není tedy divu, že topení dřevem se těší stále větší oblibě a např. obchod nabízejí krbová kamna je v každém větším městě. Tohoto rozmachu samozřejmě využili výrobci zařízení pro spalování dřeva a přináší na trh neustálé inovace. Většinou jde hlavně o zvyšování účinnosti spalování a menší spotřebu palivového dřeva.  Právě kontrolované spalování správného dřeva určí, jestli budete mít z ohně opravdu požitek a nebo se pro vás stane pouze symbolem neustálého vynášení popela a začouzeného komínu.
Copyright 2009 www.palivovee-drevo.cz. Všechna práva vyhrazena.
Měkké dřevo

Topol
Dřevo topolu je velice lehké a měkké, rychle schne a dobře se štípe. Pro topení není nejlepší, protože velice rychle pláchne.
Lípa
Lipové dřevo je hodně žádané mezi řezbáři kvůli své vynikající opracovatelnosti. Výborně hoří, bohužel poměrně krátce. Lipový květ je žádaná surovina pro výrobu čajů apod.
Smrk
Nejpoužívanější dřevo vůbec. Vyrábí se z něj stavební dříví, masivní nábytek, používá se k výrobě papíru apod. Při hoření krásně praská, smrkové třísky jsou ideální na zátop.  Z měkkých dřev má jednu z nejlepších výhřevností.
Modřín
Pevnější dřevo než smrk, je možné ho použít pro vodní stavby a k výrobě nábytku. Při spalování se uvolňuje nepatrně více kouře než u smrkového dřeva.
Borovice
Borové dřevo je křehké, nachází uplatnění zejména v nábytkářství. Jako palivové dřevo není příliš žádané.

Tvrdé dřevo

Dub
Odnepaměti bylo dubové dřevo vysoce ceněno pro svoji tvrdost a pevnost, používal se ve vodním stavitelství, pro výrobu dražšího nábytku a trámů s vyšší únosností. Velmi vhodné dřevo na topení, je potřeba nechat jej proschnout minimálně dva roky. Má skvělou výhřevnost a hoří pomalým plamenem.
Buk
Výborné dřevo, které v současnosti nachází uplatnění v nábytkářství a hodí se jako ideální dřevo do krbu.
Habr
Habr se často vysazuje jako živý plot, má velice tvrdé dřevo, používané např. pro výrobu topor apod. Jako palivo není příliš obvyklý, zejména kvůli vysoké ceně. Jako palivové dřevo má nejvyšší výhřevnost.
Bříza
Bříza má charakteristickou bílou kůru, která hoří, i když je vlhká. Březové dřevo je žádané palivo, dává jasný plamen, nepraská a má výbornou výhřevnost.
Ořech
Ořechové dřevo je velice žádané v nábytkářství, používá se např. pro výrobu schodů a dýh. Poměrně drahé dřevo, na topení se vyplatí použít pouze větve a dřevo, které nelze zpracovat ve výrobě. Je třeba nechat 2-4 roky proschnout, suché dřevo má tmavě šedou barvu.

V čem topit     Orientační ceny dřeva     Kde koupit dřevo    Vhodné druhy dřeva    Skladování a výroba
Na našich webových stránkách se zobrazují reklamy poskytované reklamními společnostmi třetí strany. Tyto společnosti mohou používat údaje (nikoli však jméno, adresu, e-mailovou adresu a telefonní číslo) o vašich návštěvách těchto i jiných webových stránek k poskytování reklam na zboží a služby, které vás zajímají. Chcete-li se o těchto postupech dozvědět další informace a chcete-li vědět, jak můžete těmto společnostem zabránit ve využívání uvedených údajů, klikněte sem.